Projekt instalacji elektrycznej. Dodatkowy koszt czy dodatkowy zysk?
Autor: GT-Instel Instalacje Elektryczne, publikacja: 2022-03-29
Budowa wymarzonego domu w obecnych czasach wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego wielu inwestorów już na etapie planowania zastanawia się, na czym mogłoby zaoszczędzić. Jedną z propozycji jest projekt instalacji elektrycznej – ale czy to dobra koncepcja?
Projekt instalacji elektrycznej a sprzęty AGD i RTV
Posiadając już wszystkie zgody na budowę, zaczynamy szukać biura architektonicznego, które zaprojektuje nam nasze wymarzone cztery kąty. Wspólnie z projektantem aranżujemy każde pomieszczenie. Wyobrażamy sobie, gdzie będzie stał telewizor, a gdzie lodówka czy zmywarka. Często zapominamy jednak, że wszystkie te urządzenia potrzebują przecież energii elektrycznej, a poprawnie wykonana instalacja zapewni nam łatwość użytkowania, wygodę, estetykę i przede wszystkim bezpieczeństwo.
Biuro projektowe oczywiście proponuje nam wykonanie projektu instalacji elektrycznej, ale często ze względu na chęć zaoszczędzenia dodatkowych kilkuset złotych rezygnujemy z tej możliwości. Istnieje bowiem powszechne przekonanie, że na etapie realizacji i tak wiele rzeczy zawsze trzeba będzie przearanżować, zmienić, poprawić, więc według niektórych inwestorów ustalenia z wykonawcą instalacji elektrycznej w zupełności wystarczą.
Dlaczego warto mieć projekt instalacji elektrycznej?
O ile jest to oczywiście prawdą, że podczas każdej z tego typu prac występują poprawki i „doróbki” w trakcie realizacji, o tyle niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak wielu z nich moglibyśmy uniknąć, posiadając dobrze przygotowany projekt instalacji elektrycznej i fachową ekipę, która zrealizuje zlecenie zgodnie z nim.
Dodatkową korzyścią płynącą z faktu posiadania projektu jest to, że unikniemy wielu nieporozumień, niedomówień na drodze: inwestor – wykonawca. Projekt instalacji elektrycznej zawsze będzie tym, co będzie w pewien sposób chroniło zarówno jedną, jak i drugą stronę.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której mieszkamy już w naszym wykończonym domu i chcemy sami sobie powiesić obraz, lustro, karnisz, cokolwiek, co wymaga wiercenia lub kucia w ścianach. Każdy słyszał pewnie o uszkodzonych przewodach podczas tego typu prac. Można by tego bardzo łatwo uniknąć. Wystarczyłoby spojrzeć do naszego projektu i o ile instalator dobrze przyłożył się do swojej pracy, jesteśmy w stanie z dokładnością co do centymetrów określić, jak biegną przewody w ścianach. Dodatkową pomocą w tej sytuacji byłaby dokumentacja zdjęciowa i/lub filmowa na etapie, gdy instalacja jest wykonana przed tynkowaniem.
Pomiary elektryczne a projekt instalacji elektrycznej
Jest jeszcze jedna kwestia, o której warto tutaj wspomnieć. Obecnie obowiązujące normy w świetle Prawa budowlanego mówią o tym, że w domach jednorodzinnych nie trzeba wykonywać odbiorczych pomiarów elektrycznych, aczkolwiek jest to bardzo wskazane i każdy fachowy elektryk po zakończeniu rozprowadzania instalacji takie pomiary powinien wykonać.
Jeśli chodzi natomiast o pomiary okresowe, mamy obowiązek raz na 10 lat wykonać takowe w naszym domu. Jest to konieczne nie tylko ze względu na obowiązujące prawo, ale przede wszystkim konieczne ze względu na nasze bezpieczeństwo! Pamiętajmy o tym, że każda instalacja elektryczna z czasem ulega powolnej degradacji i traci swoje parametry, zmniejszając stopień naszego bezpieczeństwa. Drugą kwestią jest to, że w razie nieszczęśliwego wypadku, pożaru etc. ubezpieczyciel na pewno zażąda protokołu z pomiarów i jeśli takowego nie ma, ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.
Skoro wiemy już, że powinniśmy okresowo w naszych domach wykonywać pomiary elektryczne, to wyobraźmy sobie teraz, że wzywamy elektryka-pomiarowca, któremu zlecamy wykonanie takowych pomiarów. Będzie to o wiele łatwiejsze dla elektryka i z tego względu o wiele tańsze dla klienta, jeśli będziemy posiadali projekt instalacji elektrycznej.
Czy warto oszczędzać na projekcie instalacji elektrycznej?
Mam nadzieję, że nikt już nie będzie miał wątpliwości, że projekt instalacji elektrycznej to rzecz, na której nie warto oszczędzać. Ułatwi nam on życie zarówno na etapie budowy, jak i w przyszłości. Zwiększy nasze bezpieczeństwo i pozwoli uniknąć niekiedy niemałych kosztów.
Rekomendujemy: Odbiór instalacji elektrycznej – protokół i oświadczenie o wykonaniu instalacji